Kategorie
blogowanie Poradniki

Olejowanie, lakierowanie czy woskowanie?

jaka metoda zabezpieczenia blatu stołowego będzie najlepsza dla Ciebie?

Pamiętaj poniższy artykuł jest pomocnikiem dla majsterkowiczów, jeśli chcesz profesjonalnie zabezpieczonego blatu zgłoś się do specjalistów. Możesz skorzystać z przycisku zielonego telefonu lub jednego z naszych formularzy zamówień online, które znajdziesz na górze strony lub klikając w guzik.

Omówienie problemu zabezpieczenia blatu stołowego

W dzisiejszych czasach blat stołowy to nie tylko element wyposażenia kuchni, ale także salonów czy jadalni. Coraz częściej staje się on elementem wystroju wnętrza, a jego wygląd i funkcjonalność są równie istotne co wygodne krzesła i designerska lampa. Jednakże, aby zachować estetykę i trwałość blatu, niezbędne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. W tym artykule omówimy problem zabezpieczenia blatu stołowego oraz przedstawimy różne metody, które pozwolą Ci cieszyć się pięknym i funkcjonalnym meblem przez długi czas.

Wiele osób zastanawia się, jakie rozwiązanie wybrać, aby odpowiednio zabezpieczyć swój blat stołowy. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Niezależnie od tego, czy chodzi o blat kuchenny, jadalniany czy biurkowy, zabezpieczenie powierzchni jest kluczowe dla jego wytrzymałości i estetyki. Dlatego w tym artykule postaramy się przedstawić różne metody zabezpieczania blatów, omówić ich zalety i wady, a także podpowiedzieć, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Jeśli chcesz poznać tajniki skutecznego zabezpieczania blatu stołowego, to ta publikacja jest dla Ciebie!

Olejowanie

Olejowanie drewnianych blatów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie ich przed szkodliwym wpływem wilgoci, temperatury oraz zarysowań. Metoda ta ma swoje zalety, ale również wady, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zastosowaniu oleju.

Zalety i wady metody olejowej:

ZaletyWady
1. Olejowanie pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna, podkreśla jego strukturę i kolor.

2. Zabezpiecza blat przed wnikaniem wody, co chroni przed deformacją oraz powstawaniem plam i zacieków.

3. Olejowanie utrudnia powstawanie zarysowań i uszkodzeń mechanicznych.
Metoda ta jest stosunkowo prosta i można ją wykonać samodzielnie w domu.
1. Olejowanie może zwiększyć nasiąkliwość drewna, co w niektórych przypadkach może prowadzić do trudności w utrzymaniu go w czystości.

2. Zastosowanie nieodpowiedniego oleju może powodować matowienie powierzchni blatu i utratę naturalnego wyglądu drewna.

3. Olejowanie wymaga regularnej konserwacji, co może być uciążliwe dla niektórych użytkowników.
tabela – wady i zalety olejowania

Kiedy warto zastosować olejowanie blatu stołowego?

Olejowanie blatu stołowego jest polecane przede wszystkim w przypadku blatów wykonanych z drewna egzotycznego lub drewna liściastego, które są bardziej narażone na działanie wilgoci i temperatury. Metoda ta sprawdzi się również w przypadku blatów, które są intensywnie użytkowane i narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaj drewnaIntensywność użytkowaniaPrzeznaczenie blatu stołowego
1. Drewno egzotyczne: Olejowanie blatu stołowego wykonanego z drewna egzotycznego jest polecane, ponieważ jest bardziej narażone na działanie wilgoci i temperatury. Olejowanie pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności i zapobiega deformacjom.

2. Drewno liściaste: Podobnie jak w przypadku drewna egzotycznego, drewno liściaste jest narażone na wpływ wilgoci i temperatury, dlatego olejowanie może być dobrym sposobem na jego zabezpieczenie.
1. Intensywnie użytkowane blaty stołowe: Jeśli blat stołowy jest intensywnie użytkowany, na przykład w miejscach publicznych, restauracjach czy kawiarniach, to olejowanie może być dobrym rozwiązaniem. Olejowanie utrudnia powstawanie zarysowań i uszkodzeń mechanicznych, co zwiększa trwałość blatu.

2. Mniej intensywnie użytkowane blaty stołowe: Jeśli blat stołowy jest używany rzadziej, to zastosowanie innych metod zabezpieczenia, takich jak lakierowanie czy woskowanie, może być wystarczające.
1. Blaty stołowe do użytku wewnętrznego: Jeśli blat stołowy będzie używany wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, to olejowanie może być dobrym rozwiązaniem. Olejowanie chroni blat przed wilgocią, co jest szczególnie ważne w kuchniach czy łazienkach.

2. Blaty stołowe do użytku zewnętrznego: Jeśli blat stołowy będzie używany na zewnątrz, to olejowanie nie jest zalecane. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego impregnatu lub lakieru, które są bardziej odporne na warunki atmosferyczne.
tabela – kiedy warto zastosować olejowanie

Krok po kroku – jak olejować blat stołowy?

Olejowanie blatu stołowego nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani umiejętności. Można je wykonać samodzielnie, korzystając z poniższych wskazówek:

 1. Przygotuj powierzchnię blatu – należy dokładnie oczyścić i osuszyć blat stołowy, usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia, kurz i pozostałości po poprzednich zabezpieczeniach.
 2. Wybierz odpowiedni olej – należy wybrać olej odpowiedni dla rodzaju drewna, z którego wykonany jest blat stołowy. Warto postawić na olej naturalny, bez dodatków chemicznych.
 3. Aplikuj olej – olej należy nakładać równomiernie, za pomocą miękkiej szmatki lub pędzla. Należy pamiętać, że nie wolno aplikować zbyt dużej ilości oleju, aby uniknąć efektu nasiąknięcia drewna.
 4. Pozostaw do wyschnięcia – olejowany blat stołowy należy pozostawić aż olej zaschnie i zabezpieczy blat.

Lakierowanie

Lakierowanie to jedna z popularnych metod zabezpieczania blatów stołowych, która pozwala na długotrwałą ochronę drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi wpływami z zewnątrz. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tej metody, kiedy warto zastosować lakierowanie blatu stołowego oraz krok po kroku jak wykonać ten proces.

Zalety i wady metody lakierowania:

ZaletyWady
1. Ochrona przed szkodliwymi wpływami z zewnątrz: Lakierowanie zapewnia ochronę przed wilgocią, temperaturami oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

2. Łatwość w utrzymaniu czystości: Lakierowany blat stołowy jest łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ powierzchnia jest gładka i nieprzepuszczalna.

3. Estetyka: Lakierowanie nadaje blatu stołowemu piękny połysk i wzmaga jego kolor.
1. Trudność w naprawie: W przypadku uszkodzenia lakierowanej powierzchni, naprawa może być skomplikowana i czasochłonna.

2. Trudność w odnowieniu: W przypadku, gdy lakier zaczyna się ścierać, odnowienie powierzchni może wymagać całkowitego usunięcia starej warstwy lakieru i nałożenia nowej.
tabela – zalety i wady lakierowania

Kiedy warto zastosować lakierowanie blatu stołowego?

Lakierowanie blatu stołowego jest polecane przede wszystkim w przypadku blatów wykonanych z drewna twardego, które są mniej narażone na działanie wilgoci i temperatury. Metoda ta zapewnia bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne wykończenie blatu, co sprawia, że sprawdzi się ona szczególnie dobrze w przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni. Lakierowanie blatu stołowego jest również dobrym rozwiązaniem, gdy blat ma być używany w pomieszczeniach o dużym natężeniu światła, ponieważ zapobiega to blaknięciu i utracie koloru drewna.

Rodzaj drewnaIntensywność użytkowaniaPrzeznaczenie blatu stołowego
1. Drewno iglaste: Lakierowanie blatów drewnianych wykonanych z drewna iglastego jest polecane, ponieważ jest bardziej narażone na działanie wilgoci i temperatury. Lakierowanie pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności i zapobiega deformacjom.

2. Drewno liściaste: Podobnie jak w przypadku drewna iglastego, drewno liściaste jest narażone na wpływ wilgoci i temperatury, dlatego lakierowanie może być dobrym sposobem na jego zabezpieczenie.
1. Intensywnie użytkowane blaty drewniane: Jeśli blat drewniany jest intensywnie użytkowany, na przykład w miejscach publicznych, restauracjach czy kawiarniach, to lakierowanie może być dobrym rozwiązaniem. Lakierowanie utrudnia powstawanie zarysowań i uszkodzeń mechanicznych, co zwiększa trwałość blatu.

2. Mniej intensywnie użytkowane blaty drewniane: Jeśli blat drewniany jest używany rzadziej, to zastosowanie innych metod zabezpieczenia, takich jak olejowanie czy woskowanie, może być wystarczające.
1. Blaty drewniane do użytku wewnętrznego: Jeśli blat drewniany będzie używany wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, to lakierowanie może być dobrym rozwiązaniem. Lakierowanie chroni blat przed wilgocią, co jest szczególnie ważne w kuchniach czy łazienkach.

2. Blaty drewniane do użytku zewnętrznego: Jeśli blat drewniany będzie używany na zewnątrz, to lakierowanie może nie być wystarczająco odporne na warunki atmosferyczne. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego impregnatu lub lakieru, które są bardziej odporne na warunki atmosferyczne.
tabela – kiedy warto zastosować lakierowanie

Krok po kroku – jak lakierować blat stołowy?

Lakierowanie blatu stołowego to proces, który pozwala na ochronę i wydobycie naturalnego piękna drewna. W poniższym podrozdziale przedstawimy krok po kroku, jak lakierować blat stołowy.

 1. Przygotowanie powierzchni – przed rozpoczęciem lakierowania należy upewnić się, że blat stołowy jest dobrze oczyszczony z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Najlepiej jest użyć lekko wilgotnej szmatki lub ściereczki do usunięcia wszelkich zabrudzeń. Następnie, należy dokładnie przetrzeć blat stołowy suchą ściereczką, aby pozbyć się wilgoci.
 2. Ściągnięcie starej warstwy lakieru – Jeśli blat stołowy był wcześniej lakierowany, należy usunąć starą warstwę lakieru przed nałożeniem nowej. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego o gradacji 120-150, pamiętając, aby w razie potrzeby uzupełnić ubytki w drewnie. Następnie, powierzchnię należy dokładnie przetrzeć, aby usunąć pył i resztki lakieru.
 3. Nałożenie nowej warstwy lakieru – Po przygotowaniu powierzchni należy przystąpić do nałożenia nowej warstwy lakieru. Lakier można nałożyć pędzlem lub wałkiem, stosując jednolite ruchy, zaczynając od jednego końca blatu i kończąc na drugim. Należy pamiętać, aby nakładać lakier równomiernie, bez zbędnego nacisku, aby uniknąć smug i nieestetycznych zacieków. Po nałożeniu pierwszej warstwy, należy odczekać około 24 godziny, aby lakier dobrze wyschł. Następnie, należy przetrzeć powierzchnię papierem ściernym o gradacji 220-240, aby usunąć ewentualne nierówności i zmatowić powierzchnię.
 4. Nałożenie kolejnej warstwy lakieru – Po zmatowieniu powierzchni należy nałożyć kolejną warstwę lakieru, postępując tak samo jak w przypadku pierwszej. Należy pamiętać, aby nakładać lakier równomiernie i ostrożnie, aby uniknąć uszkodzeń warstwy poprzedniej. Po nałożeniu drugiej warstwy, należy odczekać kolejne 24 godziny, a następnie przetrzeć powierzchnię papierem ściernym o gradacji 320-400, aby uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię.

Woskowanie

Woskowanie to jedna z popularnych metod zabezpieczania blatów stołowych, która pozwala na długotrwałą ochronę drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi wpływami z zewnątrz. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tej metody, kiedy warto zastosować woskowanie blatu stołowego oraz krok po kroku jak wykonać ten proces.

Zalety i wady metody woskowania:

WadyZalety
1. Woskowanie daje naturalny, matowy wygląd i przyjemną w dotyku powierzchnię.

2. Chroni blat przed wilgocią i zarysowaniami.

3. Można stosować różne rodzaje wosków, w tym te, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.
1. Woskowanie wymaga regularnego odnawiania, co może być czasochłonne.

2. Woskowanie nie jest w stanie zapewnić takiej ochrony, jak lakierowanie czy olejowanie.

3. W przypadku niewłaściwego nałożenia wosku, może dojść do powstania nierówności i nieestetycznych plam.
tabela – wady i zalety woskowania

Kiedy warto zastosować woskowanie blatu stołowego?

Woskowanie blatu stołowego to metoda zabezpieczania drewnianych blatów przed wpływem wilgoci, temperatury oraz uszkodzeń mechanicznych. Ta metoda może być skuteczna szczególnie w przypadku drewnianych blatów stołowych, które są mniej narażone na wpływ wilgoci i temperatury niż drewno egzotyczne czy liściaste.

Woskowanie może być dobrym wyborem dla mniej intensywnie użytkowanych blatów stołowych, które nie są narażone na częste uszkodzenia mechaniczne. Metoda ta pozwala na zwiększenie odporności na zarysowania i ma korzystny wpływ na estetykę mebla.

Rodzaj drewnaIntensywność użytkowaniaPrzeznaczenie blatu stołowego
1. Drewno miękkie: Woskowanie jest dobrym sposobem na zabezpieczenie blatu stołowego wykonanego z drewna miękkiego, które jest bardziej podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Woskowanie tworzy warstwę ochronną, która zmniejsza ryzyko powstawania zarysowań.

2. Drewno twarde: Podobnie jak w przypadku drewna miękkiego, woskowanie jest dobrym sposobem na zabezpieczenie blatu stołowego wykonanego z drewna twardego. Jednak w przypadku drewna twardego, woskowanie jest bardziej stosowane w celach estetycznych, ponieważ drewno twarde jest mniej podatne na zarysowania.
1. Mniej intensywnie użytkowane blaty stołowe: Jeśli blat stołowy jest używany rzadziej, to woskowanie może być dobrym rozwiązaniem. Woskowanie zapewnia dobrą ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

2. Intensywnie użytkowane blaty stołowe: Jeśli blat stołowy jest intensywnie użytkowany, na przykład w miejscach publicznych, restauracjach czy kawiarniach, to woskowanie może nie być wystarczające jako jedyna metoda zabezpieczenia. W takim przypadku zaleca się zastosowanie bardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne metod zabezpieczenia, takich jak lakierowanie czy olejowanie.
1. Blaty stołowe do użytku wewnętrznego: Woskowanie jest dobrym sposobem na zabezpieczenie blatu stołowego do użytku wewnętrznego. Wosk tworzy cienką warstwę ochronną, która zabezpiecza blat przed wilgocią, a jednocześnie pozwala na oddychanie drewna. Woskowana powierzchnia jest miła w dotyku i daje ładny matowy wygląd, co sprawia, że jest popularna wśród miłośników stylu rustykalnego.

2. Blaty stołowe do użytku zewnętrznego: W przypadku blatów stołowych do użytku zewnętrznego, woskowanie nie jest zalecane. Drewno musi być zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, deszcz, słońce czy mróz. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie impregnatu lub lakieru, które są bardziej odporne na działanie tych czynników.
tabela – kiedy warto zastosować woskowanie

Podsumowując, woskowanie jest dobrym sposobem na zabezpieczenie blatu stołowego do użytku wewnętrznego, jednak należy zastosować bardziej odporną metodę zabezpieczenia, taką jak impregnat lub lakier, w przypadku blatu stołowego do użytku zewnętrznego. Wybór odpowiedniej metody zabezpieczenia zależy od rodzaju drewna, intensywności użytkowania oraz przeznaczenia blatu stołowego.

Krok po kroku – jak woskować blat stołowy?

Woskowanie blatu stołowego to łatwa i szybka metoda zabezpieczania drewna, którą można wykonać samodzielnie, korzystając z poniższych wskazówek:

 1. Przygotuj powierzchnię blatu – przed przystąpieniem do woskowania należy dokładnie oczyścić i osuszyć blat stołowy, usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia, kurz i pozostałości po poprzednich zabezpieczeniach.
 2. Wybierz odpowiedni wosk – istnieją różne rodzaje wosków, dlatego ważne jest, aby wybrać wosk odpowiedni dla rodzaju drewna, z którego wykonany jest blat stołowy.
 3. Aplikuj wosk – wosk należy nakładać równomiernie, za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. Należy pamiętać, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości wosku, aby uniknąć efektu nasiąknięcia drewna.
 4. Wypoleruj powierzchnię – po nałożeniu wosku, należy odczekać chwilę, aż wosk wchłonie się w drewno, a następnie wypolerować powierzchnię blatu stołowego za pomocą miękkiej szmatki, najlepiej flanelowej.
 5. Pozostaw do wyschnięcia – woskowany blat stołowy należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, zwykle trwa to kilka godzin.

Porównanie metod zabezpieczania blatu stołowego.

Olejowanie, lakierowanie i woskowanie to trzy różne metody zabezpieczania blatu stołowego. Olej wnika w jego strukturę, zabezpieczając go przed wilgocią i zabrudzeniami. Lakier tworzy twardą warstwę ochronną. Wosk wnika w jego strukturę drewna, zabezpieczając go przed wilgocią i zabrudzeniami.

Rodzaj drewnaIntensywność użytkowaniaPrzeznaczenie blatu stołowego
OlejMetoda ta jest najlepsza dla drewna twardego, takiego jak dąb, orzech czy jesion. Olejowanie podkreśla naturalny wygląd drewna, dodając mu głębi i intensywności kolorów.Olejowanie blatu stołowego jest najlepsze dla łagodnego użytkowania. Olejowane blaty stołowe wymagają częstego konserwowania, ponieważ olejowanie nie zapewnia tak silnej ochrony jak lakierowanie czy woskowanie.Olejowanie jest idealne dla blatu stołowego, który jest przeznaczony do użytku domowego lub biurowego, a nie jest intensywnie użytkowany.
LakierMetoda ta może być stosowana dla różnych rodzajów drewna, jednakże najlepiej sprawdza się w przypadku drewna miękkiego, takiego jak sosna czy jesion. Lakierowanie tworzy na powierzchni drewna warstwę ochronną, która może utrzymać blaty stołowe w dobrym stanie przez wiele lat.Lakierowanie jest najlepsze dla intensywnego użytkowania. Blaty stołowe pokryte lakierem są odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie środków chemicznych.Lakierowanie jest idealne dla blatu stołowego, który jest intensywnie użytkowany w miejscach publicznych, takich jak restauracje, bary czy sale konferencyjne.
WoskMetoda ta najlepiej sprawdza się dla drewna egzotycznego, takiego jak teak czy iroko. Woskowanie pozwala na ochronę drewna, jednocześnie podkreślając jego naturalny kolor.Woskowanie jest dobrym wyborem dla użytkowników, którzy chcą zachować naturalny wygląd drewna, jednakże wymaga częstego konserwowania. Woskowane blaty stołowe nie są tak odporne na zarysowania jak blaty lakierowane.Woskowanie jest idealne dla blatu stołowego, który jest przeznaczony do użytku domowego lub biurowego, ale nie jest intensywnie użytkowany.
tabela – porównanie metod zabezpieczenia

Olejowanie, lakierowanie i woskowanie to trzy metody zabezpieczenia blatu stołowego, które różnią się pod względem rodzaju drewna, intensywności użytkowania oraz przeznaczenia blatu stołowego.

Jeśli chcesz zamówić stół już zabezpieczony możesz użyć naszego formularza online i zamówić wykonanie swojego wymarzonego stołu z wybranym przez ciebie zabezpieczeniem blatu.

Autor: Bartosz Kaczmarczyk

Certyfikowany grafik cyfrowy i informatyk
Zajmuję się kreowaniem doświadczeń klienta, SEO, Marketingiem.
Wieloletnie doświadczenie w dziedzinach takich jak sprzedaż wielokanałowa, obsługa klienta czy helpdesk pozwalają podnieść standard doświadczeń związany ze stroną, sklepem lub aplikacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *